Nízkoenergetické domy - Technológia SIPs panel

Realizácia montovaných energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasívnych domov systémom SIP Panel.

Výrobcovia stavebného systému: EUROPANEL a HAPPY WOOD SE - systém SIPsCZ a KLIK-UP

 

                   

 

Certifikát PDF EUROPANEL:  EP-C ORIMO Slovakia s.r.o

Certifikát HAPPY WOOD SE: Certifikát ORIMO Slovakia pre montáž systému SIPsCZ a KLIK-UP

 

Video stavby od EUROPANELu

 

VIDEO: skúška odolnosti SIP panelov:

VIDEO: skúška odolnosti SIP panelovej poschodovej budovy - zemetrasenie:


SIPs panely:

Rozlišujeme niekoľko druhov / technológií pre drevostavbu. Napríklad tzv. zrubová stavba, hranolová konštrukcia (nosná hranolová konštrukcia opláštená doskou a vyplnená vatou) a SIPs panel.

SIP panelovú technológiu využívajú aj veľké obchodné spoločnosti, nákupné centrá a technologické haly (polyureanové jadro opláštené plechom).

Výhodou technológie SIPs oproti iným technológiám pre výstavbu drevostavieb je obrovská nosnosť samotných panelov bez dodatočnej hranolovej výstuhy s čím je úzko spätá ďalšia výhoda, a to absencia tepelných mostov v obvodových stenách (absencia hranolov). Taktiež stojí za zmienku vysoká konštrukčná tuhosť aj viac poschodovej stavby čo eliminuje pracovanie materiálu ktoré by malo vplyv napríklad na praskliny alebo akustické prejavy ako vŕzganie. Vo svete sa bežne stavajú 7 poschodové budovy. Jednou z najdôležitejších výhod je snáď tepelno izolacná vlastnosť tohto systému ktorý v praxi dokazuje značné rozdiely oproti klasicky murovaným materiálom.

Štrukturálne izolovaný panel (alebo structural insulating panel), SIP, je kompozitný stavebný materiál. Skladá sa z izolačnej vrstvy tuhého jadra, vloženej medzi dve vrstvy konštrukčnej dosky. Doska môže byť plech, preglejka, cement, oxid horečnatý doska (MgO), alebo tzv.OSB (OSB) a jadro buď expandovaný penový polystyrén (EPS), extrudovaný polystyrén (XPS), polyizokyanurátová pena, polyuretánová pena alebo kompozitná voštinová (HSC).

SIP majú rovnaké konštrukčné vlastnosti v tvare I alebo I-stĺpika. Tuhé izolačné jadro SIP sa chová ako pás, zatiaľ čo plášť plní funkciu prírub. SIP kombinuje niekoľko zložiek konvenčnej stavby, ako sú klince a trámy, izolácie, parozábrany a bariéry vzduchu. Môžu byť použité pre mnoho rôznych aplikácií, ako sú napríklad vonkajšie steny, stropy, podlahy a základové systémy.

História SIPs panelov:

Hoci penové jadro panelov získalo pozornosť v roku 1970, myšlienku využitia panelov pre stavebníctvo začala už v roku 1930. Výskum a testovanie technológií bolo vykonané predovšetkým drevárskym laboratóriom (FPL) v Madisone vo Wisconsine ako súčasť pokusu US Forest Service v snahe udržania lesných zdrojov. V roku 1937, bol postavený malý dom a zbieral dostatočnú pozornosť, aby prvá dáma Eleanor Rooseveltová venovala pozornosť tomuto domu. Dôkazom trvanlivosti takých panelových stavieb je to, že vydržal ťažkú ​​Wisconsinskú klímu a bol používaný Univerzitou of Wisconsin-Madison ako denný stacionár až do roku 1998, kedy bol dom odstránený aby sa vytvoril priestor pre novú budovu Farmaceutickej školy. S úspechom panelov bolo navrhnuté silnejšie opláštenie (OSB), ktoré dokáže udržať celé konštrukčné zaťaženia stavby a odstránil sa rám úplne.

Takto v roku 1947, začalo testovanie a vývoj, kde používané vlnité rôzne materiály ako preglejky, sololit a temperovane ošetrené lepenky. Stavba bola rozobraná v roku 1978 a väčšina z panelov si zachovali svoju pôvodnú silu s výnimkou lepenky, ktoré sú nevhodné pre vonkajšie expozície. Panely pozostávajúce z jadra polystyrénu a papierom prekrytou preglejkou boli použité v budove v roku 1967 a panelom sa darí až do dnešných dní.

SIP systémy používali Woods Constructors of Santa Paula, California vo svojich domoch a bytoch v rokoch 1965 až 1984. Táto práca bola základom pre Johna Thomasa Woodsa, Paula Flathera Woodsa, Johna Davida Woodsa a Fredericka Thomasa Woodsa, použili podobnú koncepciu patentovatovanú formou pätiek pre modulárne domy (US patent # 4817353), ktoré prijali 4. apríla 1989. mnoho domácností v Santa Paula, Fillmore, Palm Springs a okolitých oblastí používajú SIP ako primárny spôsob výstavby. Dizajnu bol udelený súhlas z (vtedy) ICBO a SBCCI, teraz ICC.

 

Voľný preklad, zdroj: .https://en.wikipedia.org/wiki/Structural_insulated_panel